List

Başlıkta da okuduğunuz gibi “Tez Yazılır” cümlesi ilginç bir sosyolojik eksikliği ortaya koymaktadır. Burada akademinin ve yeni akademisyenlerin nasıl bilimi ticarileştirdiklerini göz ardı etmemek elde değil. Sırf kadro alabilmek için dışarıya para karşılığı veya ücretsiz tez yazdırıp ünvan peşinde koşan ufak insanların yapacağı cinsten bir hareket olsa gerek.

Yaptığım tezli yüksek lisansı bitirebilmek için tez yazmam gerekiyor ve bu konu arkadaş çevremde her açıldığında ilginç bir şekilde ‘paralı tez’ yazdırıldığını duyuyorum. Üstelik bunu araştırdığımdaysa gerçekten hayal kırıklığına uğradım. İdealist biri olarak yüksek eğitime devam etmeyi düşündükçe  bilim dışında bir çok iş yapıldığını da görmüş bulunuyorum. Eğer bu hileli ticareti merak ediyorsanız, internette aratarak ne denli kontrolden çıktığını ve bu kontrolsüz duruma YÖK’ün nasıl kayıtsız kaldığını görebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda üniversitelerin sert ve akademiye yakışır bir şekilde karşı durması gerektiğine inanmaktayım. Ya ben çok idealistim ya da insanlar artık çok nankörleşti. Türkiye’deki eğitimin eksikliklerini gördükçe içim içimi yiyor. Akademi mafyasının bakışına göre “alan memnun veren memnun”. Herkesin rantı hayırlı olsun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Posts

1 2 3 4
Mayıs 25th, 2018

Korumalı: Kıbrıs Bahis Ofisleri

Mayıs 2nd, 2018

Korumalı: Kuzey Kıbrıs Basınındaki Sahiplik Yapısının Sorunsal Durumu

Nisan 18th, 2018

Office 365 Word Kullanımı

Mayıs 18th, 2017

Sinema Kitapları Kütüphanesi

Şubat 5th, 2017

Sualtı Fotoğraf Yarışmaları Listesi

Ocak 30th, 2017

Okuma Listesi – GSU

Ocak 20th, 2017

Kurgu Programları

Ocak 4th, 2017

Okuma Listesi – KU

Aralık 17th, 2016

Lanet, Lanet, Lanet!

Kasım 3rd, 2016

Gece dalışımız güzel geçti