List

Başlıkta da okuduğunuz gibi “Tez Yazılır” cümlesi ilginç bir sosyolojik eksikliği ortaya koymaktadır. Burada akademinin ve yeni akademisyenlerin nasıl bilimi ticarileştirdiklerini göz ardı etmemek elde değil. Sırf kadro alabilmek için dışarıya para karşılığı veya ücretsiz tez yazdırıp ünvan peşinde koşan ufak insanların yapacağı cinsten bir hareket olsa gerek.

Yaptığım tezli yüksek lisansı bitirebilmek için tez yazmam gerekiyor ve bu konu arkadaş çevremde her açıldığında ilginç bir şekilde ‘paralı tez’ yazdırıldığını duyuyorum. Üstelik bunu araştırdığımdaysa gerçekten hayal kırıklığına uğradım. İdealist biri olarak yüksek eğitime devam etmeyi düşündükçe  bilim dışında bir çok iş yapıldığını da görmüş bulunuyorum. Eğer bu hileli ticareti merak ediyorsanız, internette aratarak ne denli kontrolden çıktığını ve bu kontrolsüz duruma YÖK’ün nasıl kayıtsız kaldığını görebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda üniversitelerin sert ve akademiye yakışır bir şekilde karşı durması gerektiğine inanmaktayım. Ya ben çok idealistim ya da insanlar artık çok nankörleşti. Türkiye’deki eğitimin eksikliklerini gördükçe içim içimi yiyor. Akademi mafyasının bakışına göre “alan memnun veren memnun”. Herkesin rantı hayırlı olsun.

Bir Cevap Yazın

  Posts

1 2 3
18 Mayıs 2017

Sinema Kütüphanesi

5 Şubat 2017

Sualtı Fotoğraf Yarışmaları Listesi

30 Ocak 2017

Okuma Listesi – GSU

20 Ocak 2017

Kurgu Programları

4 Ocak 2017

Okuma Listesi – KU

17 Aralık 2016

Lanet, Lanet, Lanet!

3 Kasım 2016

Gece dalışımız güzel geçti

31 Ekim 2016

DJKon10th ile Inspire uçurduk

28 Ekim 2016

Bedri Dalış Bölgesi’ne daldık

22 Ekim 2016

Üniversiteye gelen bir öğrenci nelere dikkat etmeli