List

İnternetteki öğretici tasarım derslerini sırf İngilizce olduğu için takip edemeyen bir çok kişi var. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz buradaki bir kaç bilgi işinize çok yarayacaktır. Merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz konular olursa aşağıya mesajınızı bırakabilirsiniz.

Not: Güncellenen bir içerik olacağı için takipte kalabilirsiniz.

Mock Up

Türkçe karşılığı “model” olarak geçen bu terim, bir çok tasarım programı üzerinde hakimiyetini kurmuş durumda. Genellikle, ileri düzey tasarım bilgisi olmayan kişiler tarafından kullanılır. İleri seviyeye gelmiş olan tasarımcılar için de ek gelir kaynağıdır.

Nasıl Çalışır?

Öncelikle, bir tasarım programına sahip olmanız gerekmektedir. Herkesin aşina olduğu Adobe Photoshop programı üzerinden gidelim.

Mock-Up, yani modelleme, aslında hali hazır paket bir tasarımdan oluşur. Bu paket tasarım içerisinde kullanıcının görseldeki belli noktaları değiştirebilmesine olanak sağlayan kısımlar vardır ve bu kısımları değiştirerek tasarım kişiselleştirilebilir. Adobe Photoshop programının modellemeleri çoğunlukla “.psd” uzantılı dosyalardan oluşur. Bazıları “action” (aksiyon: program içi programlama) olarak da olabilir. Bunun gibi diğer tasarım programlarında da hazır modeller bulunur.

Bağlantıdaki örneklere bakarak “mock up” nedir daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

İlişkili Yazılar

Bir Cevap Yazın

  Posts

1 2 3
18 Mayıs 2017

Sinema Kütüphanesi

5 Şubat 2017

Sualtı Fotoğraf Yarışmaları Listesi

30 Ocak 2017

Okuma Listesi – GSU

20 Ocak 2017

Kurgu Programları

4 Ocak 2017

Okuma Listesi – KU

17 Aralık 2016

Lanet, Lanet, Lanet!

3 Kasım 2016

Gece dalışımız güzel geçti

31 Ekim 2016

DJKon10th ile Inspire uçurduk

28 Ekim 2016

Bedri Dalış Bölgesi’ne daldık

22 Ekim 2016

Üniversiteye gelen bir öğrenci nelere dikkat etmeli