List

Our new representative of research assistants at EMU is Elif Nazlı Akbaş. I hope she will succeed during her duty.

Araştırma Görevlilerine;

Bilindiği üzere araştırma görevlileri olarak bazı sorunlarımız bulunmaktadır. Bir çok araştırma görevlisiyle konuştuğum ve karşılaşılan sorunlara ilişkin bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Sigorta

Öncelikle, çalışma sigortası sıkıntısı bütün araştırma görevlileri arasında ilk gündem konusudur. Fakat, hali hazırdaki pozisyonumuzun itibarsızlaştırılmasından kaynaklı olarak sarf edilen sözlerin yetkililer tarafından dinlenmeyeceği aşikardır. Bu durumu düzeltebilmenin ilk adımı araştırma görevlileri olarak birlikte hareket edebilmektir.

Sigorta konusunun, mevcut durumumuzda gerçek dışı bir talep olduğunu bilmemiz gerekmektedir. ‘Sigorta işinizi halledeceğiz‘ tarzı ifadelere aldanmamak gerekmektedir. Kısaca bu duruma açıklık getirmek isterim. Öncelikle bu durum KKTC Yurttaşlık Yasası’nın 8. Maddesi’nde (Yurttaşlık Hakkı’nda) belirtilen ifadeye göre ‘Vatandaşlık Hakkı’ kapsamında; vatandaşlığa başvuracak kişinin 5 yıl sigortalı olarak çalışması bu hakkı kazanabileceği manasına gelmektedir. Bu noktada göçü engellemek amacıyla talebe sıcak bakılmamaktadır. Bir diğer durum ise üniversitenin yeni bir ödeme altına girmeyeceği yönündedir. Böyle bir isteğin gerçekliği ve uygulanabilirliği bulunmamaktadır.

Daha detaylı bilgi için benimle irtibata geçebilirsiniz.

Sorumluluklar

Fakültelerimizde veya birimlerimizde, pozisyonumuz gereği yapmamız gereken işlerden ziyade; tabiri caizse, ucuz işçi olarak kullanılmakta olduğumuz herkesin genel sıkıntısıdır. Bu konuda görev tanımlarının doğru ve yazılı bir şekilde verilmiş olması, duruma aykırı görev ve sorumluluk yüklemek isteyen fakülte kurullarına ve birimlere konuyla ilgili yapılan yanlışları göstermek ve gerekli çözümler önerilmesi üzerine çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Akademi

Doktora öğrencilerinin sıklıkla karşılaştıkları durumların başında gelen yayın sıkıntısı üzerine alternatiflerin oluşturulması üzerine çalışmalar yapılmalıdır. Bazı bölümlerde, araştırma günlerinin olmaması ve bunun fakülte kurulu tarafından örtbas edilmesi üzerine bilinç arttırılmalıdır. Gereğinden fazla ders yükü üzerine de değinilmelidir.

Maaş

Her dönem yaşanan maaşların geç ödenmesi hususunda adımlar atılmalı ve bu durumun ortadan kaldırılması yönünde çözüm önerisi sunulmalıdır. Bir çoğumuzun ödemeleri gecikerek borçlanmak zorunda kaldığımız zamanlar da olmaktadır. Toplum içerisinde çalışan bireyler olarak görüldüğümüzü ve maaşımızı alamadığımızda ödemelerimizle ilgili konuşmalar yapmamız gerektiğini düşünmeyen yönetime bunu ifade etmek gerekmektedir.

Araştırma Görevlileri Bilgilendirme Platformu

Araştırma Görevlileri olarak birçok konuda birbirimizden kopuk olduğumuz gözümden kaçmamıştır. Bu konunun düzeltilmesi ve karşılaşılan sorunların hızlı çözüm bulabilmesi için fakülte kurulları kurulup temsilciliklerle iletişimin hızlı sağlanması üzerine çalışmalar yapılmalıdır. Sürekli olarak temsilcininin kim olduğunu bilmediğini söyleyen kişilerle karşılaşmaktayım. Temsilcimizin aktif olarak görünür ve ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bu platform durumumuzu biraz daha iyiye götürecektir.

İtibar

Araştırma görevlileri olarak ilk çözmemiz gereken konu itibarımızdır. Bir çok ortamda ‘asistan’ şeklindeki ifadelerle karşılaştım. Fakülte kurullarında baskı kurarak bu sıfatın olması gerektiği gibi kullanılması ve itibarımızın geri kazanılması gerekmektedir.

 

Bütün bu durumlara çözüm üretmek gerektiğine inanıyor ve gerektiğinde örgütlü çalışmanın önemini vurgulamak istiyorum. Birlik olmanın gücünü verimli bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bu noktada desteğinizi esirgemeyeceğinizi düşünmekteyim.

 

Saygılarımla,

Can Bekcan

4 Responses to “Arş. Gör. 2018-A01”

 1. Andrew

  Good ideas

  • Bekcan, C.

   I hope we can raise an awareness about our problems…

 2. Rawan

  I agree you
  all research assistant are facing these problems, specifies the job description problem

  • Bekcan, C.

   My aim is to create an awareness, and I hope we can do…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.