List

Evet kınayalım, hatta lanet dileyelim. Başlarına ateşler düşsün, ateşlerde yansınlar diyelim. Diyelim de nereye kadar?

Lanet, Lanet, Lanet!

Basit tabirle vatandaşlık görevimizi yaptık. Her kötü olaydan sonra ‘lanet’ okuyarak insanların başına kötü bir şeyler gelmesini önledik. Artık, rahatça rutin hayatımıza geri dönebiliriz ta ki yeni bir toplumsal olay patlak verene, basının birilerinin ölümünü propaganda olarak önümüze sunduğu güne kadar…

Vatandaşlık bilincinin sadece toplumsal olaylar patlak verdiğinde ortaya çıkması gerektiğini düşünen, düşünmekten korkan, ifade etmekten çekinen, okumaktan ve yazmaktan üşenen bir toplum olmaktan geri kalmamak için elimizden geleni yapmakta hiç kimse bizim önümüze geçemez. Öyle ki bilim araştırmalarında bile dünya genelinde gerilerde olmaktan gocunmuyoruz, hatta akademik hayatta aşırmalarla belli yerlere gelen kişilerin önüne geçmek için bile çaba sarf edilmiyor. Sürekli olarak kafası hileye yönelen bir toplum içinde yaşamaktan haz duyar hale geliyoruz. Neredeyse stockholm sendromu olduk ama farkında değiliz.

Sürekli olarak algı yönetimi yapılıyor, fakat üçüncü kişi etsiyle alakalı olarak etkilenmediğini düşünen insanlar o kadar çoğunlukta ki bazen neye inanıp neye inanmamaları gerektiğine karar veremiyorlar. Nitekim, yönetildiklerinin ve yönlendirildiklerinin farkına varmazlarsa hem kendilerini hem de çevrelerini karanlığa sürükleyeceklerinin bilincine ulaşamayacaklardır.

Ana akım medyada ve alternatif medyada yayınlanan bir çok görselin ve servis edilen haberin içeriğine duygusal yaklaşıp inanan, hatta o konuda kendini fikir önderi ilan edebilecek bir çok “troll” türemiş durumda. “Troll” olmak istemeyip olanlar da eğitim düzeyinin habercisi niteliğinde. Her habere gözü kapalı, duygusal yaklaşarak inanan bu kişiler aslında neye hizmet ettiklerinin bilincinde olmadan amaçlanan hedefe ulaşılmasını kolaylaştırıyorlar. Ne kadar çok kişiye ulaşılırsa o kadar etkili olan yalan haber yapımı artık ön planda ve kimse haberin gerçekliğiyle veya etik olup olmadığıyla ilgilenmiyor. Bu konuda yeni karşılaştığım bir site var. Teyit.org adıyla yayına başladılar. Umarım insanlar gerçek haberlerin ne olduğunu araştırmak için bu siteyi referans alırlar.

Bütün bunların dışında, hastalık haline gelen milliyetçilik insanların yaşamlarını kısıtlamaya devam ediyor. Özellikle toplumsal olaylarda sürekli olarak zirveye tırmanan bu milliyetçilik artık terörist örgütlerin yaptıklarını meşrulaştırır ölçüde. Karşılıklı olarak atışmalar, toplumların basınç noktalarını zayıflatıyor diye düşünülse de her türlü zarar verici eylem, bilinçsizlik ve cehaletle doğru orantılıdır. Bir çok kişinin şiddet eylemlerine katıldığı günümüzde, şiddet devlet eliyle yasal kılınmaya çalışılıyor ki çatışmalar yönetmeyi kolaylaştırsın. Zamanın eski bir bakanın ‘eğitim seviyesinin yükselmesi belli bir kesime oy gitmesini engelliyor’ şeklinde yapmış olduğu açıklamadan da anlaşılıyor ki eğitim her şeyin başı. Eğer bundan korkan bir topluluk varsa en tehlikelisi de bu topluluktur. Nedenini biraz düşünerek siz de bulabilirsiniz…

Yaratılan karşıtlık ‘biz ve öteki‘ kavramı kullanılarak yapılıyor ve özellikle toplumun bir kesimi buna körü körüne inanarak farklı bir gelişim sergiliyor. Tabi ki bu gelişimin doğru yönde olduğunu söyleyemeyeceğim. Aksi halde, toplum içerisinde gereksiz taşkınlıklar ve hoşgörüsüzlük olmazdı. Her gün televizyonlarda ve sosyal medyada gördüğümüz görseller ve taşkınlıklar bunun kanıtı olsa gerek. Hele ki insanların bu vandallığa göz yumarak, hatta ve hatta doğru olduğunu onaylarak farklılıklara karşı savaş açmış olmaları tedirgin edici. Tek tipliği kabul etmediklerini söyleyenler bile pratikte bu duruma karşı gelemeyip akışa kendilerini kaptırıyorlar. Bu durumu görmemek için bir bahane olamaz. Bahanesi olanların da daha önce söylediklerimle etkilenmiş oldukları apaçık ortadadır.

İnsanların düşünmekten kaçındığı ve kendileri için başkalarının düşünmesini bekledikleri bir toplum düzenine gidiyoruz. Sonunda robotlaşan bir toplum olarak ne ölenlere ne de yaşayanlara olan inancımız kalmayacak.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.