YMGA107 - Haber Portalı Yaratma (DAÜ)

Ders Saatleri

/ Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
08:30 – 11:30
13:00 – 16:30

Ofis Telefon: +90 392 630 2297

ePosta: can.bekcan@emu.edu.tr

Duyurular

 • Grup projeniz için 20 haber girmeniz gerekmetedir.
 • Sitenizdeki görsellere dikkat edin.
 • Yazmış olduğunuz yazıların size ait olmasına özen gösterin.
 • Dönem sonu projeniz için değerlendirme kriterlerini görmek için 14. hafta sekmesine tıklayınız.

Genel Bilgi

Bu ders kapsamında gösterdiğiniz performansın genel bir değerlendirmesidir. Belirtilen hususları bireysel algılamayıp kendinizi geliştirmeniz için bir fırsat olarak değerlendirmenizi temenni ederim.

Bu laboratuvar dersinin amacı haber portalları için internet içerikleri yaratmanın temel dinamikleri, haber portalları ve internet ağları konusunda öğrenciyi bilgilendirmektir. Bunun ötesinde WEB teknolojilerinin kültürler üzerindeki etkisini de araştırma ve tartışma imkanı bulacaklardır. İlgili bilgisayar proramlarının sayfa düzeni kullanımı ve diğer bağlantılı uygulamalar hakkında temel bilgilere sahip olacaklardır. Bu ders özellikle gazetecilik pratiklerine uygun WEB sayfası düzenlemek için gerekli teorik ve pratik bilgileri içerecektir.

Ders boyunca WordPress‘in ücretsiz yazılımı kullanılacaktır. Ücretsiz olarak sunulacak sunucu ile her öğrenci kendi sistemlerini kurarak WordPress‘i aktif olarak kullanma becerisini elde etmesi planlanmaktadır. Bu aşamada WordPress ile ilgili internet üzerinde araştırma yapılması ders boyunca işlenecek konuların anlaşılmasında kolaylık sağlayacaktır.

Ders İçeriği

Gelişen teknoloji ile gazeteceliğin elektronik ortama geçmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu kapsamda; yeni haber sitelerinin mantığının kavranması, kurulması, işletilmesi ve sürdürülebilir olmasını sağlamak önem arz etmektedir. Ders kapsamında; internet üzerinde kurulmuş olan haber sitelerinin incelenmesi, temel kodlamanın mantığı, ‘hosting’-‘domain’-‘SEO’ gibi internet kavramlarının tanımlanması, temel düzeyde haber sitesi kurulumu, tasarım üzerinde düzenlemeler, haber girişi, haberin platformlarda paylaşılması gibi teorik ve uygulamaları içeren bu dersin sonunda; haber sitelerinin işleyişini kavramayı ve oluşturulmuş bir haber sitesinde aktif olarak yazarlık yapmayı, haberin geniş kitlelere ulaşmasının nasıl sağlandığı öğrenmiş olacaksınız.

Sınavlar ve Projeler

 •    1. Proje (yarı dönem projesi) % 15
 •    Pratik uygulama (ders içerisinde yapılacaktır) % 35
 •    2. Proje (dönem sonu projesi) % 50

Ders için yapılacak projelere ilişkin

 1. Proje: Bireysel projedir. Haber portalı projelendirmesi üzerine yapılacak. Portal açma, kategorileri belirleme, menüleri oluşturma, yazı ve görsel gönderme;
 • Her öğrencinin hazırlamış olduğu haberler içerisinden en iyi 3 haber, fotoğraflarıyla birlikte seçilecek,
 • Bu 3 haber yarı dönem projesinde yayınlanacak,
 • Dönem sonu projesi için bu 3 haberin herkesin haber portalında referansıyla birlikte olacağı göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 1. Proje: Grup projesidir. Dönem projesi olan bu projede belirlenmiş olan gruplardaki her öğrencinin kendi yazdığı ve başka yerde yayınlanmamış en az 20’şer haberi bulunmak zorundadır. Haberler, ders içerisinde verilmiş olan bilgilere göre oluşturulmuş ve yayınlanmış ve arama motorları tarafından bulunabilir olmalıdır.

Önemli Notlar

 • Ders kapsamında yapacağınız bireysel projenizde metin ve görsel girdi yapmanız önemlidir. Bu pratikte, metin girdilerinin nasıl girilmesi gerektiğini, görsellerin nasıl olması gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Grup projenizde, ekip arkadaşlarınızla birlikte metinlerinizi girmeniz gerekiyor.

Yararlı Siteler

Okuma Listesi

1. Hafta Ders İçeriği

Ders içeriğinin aktarılması, ders içi anket uygulaması, internetin kısa tarihi, haber protalı tanımı, haber portalı örnekleri, yazılım temelleri, açık kaynak kodları, proje gruplarının oluşturulması.

2. Hafta Ders İçeriği

Bu derste; dönem sonundaki 2. proje için portal projelendirmesinin temellerine giriş yapılacak ve gruplar oluşturulacak. Oluşturulan gruplar kendi aralarında belirledikleri portal isimlerini bildirecekler.

Bilinmesi gereken temel internet terimleri aşağıda yer almaktadır. Sorulacak sorular doğrultusunda bu listeye ekler yapılabilir.

www – World Wide Web (Dünya Çapında Ağ) Web ağını belirten ön ektir. Başka ön ekler de bulunmaktadır, yalnız bu ön ekle başlayan her adres internet adresine referanstır.


http – Hypertext Transfer Protocol (Hipermetin Aktarma Protokolü) Web sayfalarının programlanmış olduğu alt yapıyı belirtir. Günümüzde genellikle bu protokol üzerinden, kodlanmış olan internet sayfalarına erişim sağlanır. Önceki versiyonlarda; telnet gibi protokoller de bulunmaktadır. Hala daha kullanılan bu protokol genellikle iç hatlar içinde yer alır.


https – Hypertext Transfer Protocol Secure (Güvenli Hipermetin Aktarma Protokolü) Sonuna gelen ‘s’ ile web sayfasının güvenlik açısından şifrelendiği belirtilmektedir. Bu protokole sahip olabilmek için sistemin içerisinde güvenlik için lisans bulunması ve servis sağlayıcısı tarafından tanımlanmış olması gerekmektedir.


.com – Commercial (Ticari) İnternette websayfası isimlerinin arkasına konan belirteçtir. “.com” gibi bir çok belirteç bulunmaktadır.

.net, .gov, .org, vs.


@ – at/commercial at. (ticari at [okunuşu “et” şeklindedir]) İnternette eposta adreslerini tanımlarken kullanılır. “@” işaretinden önce gelen bölüm kişinin seçmiş olduğu kullanıcı adı; “@” işaretinden sonra gelen bölüm ise eposta hizmetini sağlayan firmanın adresini içerir.


IP – Internet Protocol (İnternet Protokolü) İnternet üzerindeki her bağlantının almış olduğu adresi belirten sistemdir.


IP Address – Internet Protocol Address (İnternet Protocol Adresi / IP Adresi) İnternet üzerindeki her bağlatının almış olduğu bağlantı numarasını içerisi. Bu numaralar eski versiyonla 4’lü yeni versiyonla 6’lı sistemle, 3’lü kombinasyonlarla oluşturulmuş numaralardan oluşmaktadır. 4’lü sistemdeki IP adresi : 125.125.125.125 veya 125.12.1.0 veya 125.125.9.12 şeklinde de olabilir. Buradaki rakamlar bölgelere göre değişiklik gösterir, sadece örnek olması açısından yazılmıştır. İnternete bağlandığınız IP adresini öğrenmek için cihazınızın bağlantı ayarlarına bakmanız veya internet üzerinde ‘ip adresim nedir?’ gibi aramalar yaparak bulabilirsiniz.


Domain – Alan Adı İnternet üzerindeki sayısal değerlerin metin haline getirilmiş halidir. IP adreslerinin metin karşılığı olarak da söylenebilir


IPv4 – Internet Protocol version 4 (İnternet Protokolü 4. versiyon) Eski protokolde IP adreslerinin son uzantısı 3 karakter olmak zorundaydı. Yani; .com, .net gibi alan uzantılarını içerirdi. Yeni IP protokolünde farklı uzantılar da yer alabilmektedir. Eski olması hala kullanılmadığı anlamına gelmemektedir.


IPv6 – Internet Protocol version 6 (İnternet Protokolü 6. versiyon) Yeni protokolde IP adreslerinin son uzantıları ICANN tarafından belirlenmiş kriterlerle 3 karakterden fazla ve az olabilmektedir. Bu da alan adlarının (domain) daha fazla olmasını sağlamıştır. Bu şekilde, .club, .university, .academic, vs. gibi alan adı uzantısı alınabilmektedir. Yalnız, alan adı uzantıları ICANN tarafından kontrol edilmekte ve uygun olduğunu düşündükleri uzantılara izin vermektedirler.


ICANN – The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (Atanmış İsimler ve Numaralar için Internet Şirketi) Uluslararası bir organizasyondur ve internet üzerindeki isimler ve bunlarla ilgili olan hukuksal konularla ilgilenmek için Los Angelas’ta kurulmuştur.


Hosting – Store (Bellek) İnternette dosyalarınızın yer aldığı alanın adıdır. Bu alanda çalışan firmalardan belli ücret karşılığı alan kiralayabilirsiniz. Bu kiralamalar, hizmeti sunan kuruma göre fiyat, süre ve özellikler bakımından değişlik gösterir.


SEO – Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılmış ve içeriği ön plana çıkartacak çalışmalara verilen isimdir. Genellikle, anahtar kelimeler üzerinden geliştirilmiş içeriklerle bu tür çalışmalar yapılmaktadır. En etkili arama motoru olan Google’ın yeni kriterlerine göre içerik bakımından zengin ve özgün olan yazılar daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden hazırlanacak içeriğin özgünlüğü çok önemli olmaktadır.


Meta Tag – (Meta etiketi) Bu etiketi taşıyan kod sitenin anahtar kelimelerini, nerede host edildiğini, hangi saat diliminde olduğunu, sitenin dilini, sitenin sahibini, yazarın bilgilerini vb. içerik bakımından sürekli olarak değişmeyen site bilgilerini içerisinde barındırır.

<meta charset="UTF-8">
<meta name="description" content="Free Web tutorials">
<meta name="keywords" content="HTML,CSS,XML,JavaScript">
<meta name="author" content="John Doe">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">


H1 – Header 1 (Başlık 1) Site içerisindeki metnin başlık olduğunu belirten koddur. <h1>Başlık</h1>  şeklinde yazılır. Bu kod arama motorları tarafından görülür ve ana başlık olarak berlenir.


H2 – Header 2 (Başlık 2) Aynı şekilde alt metin başlığıdır. Yukarıdaki gibi<h2>şeklinde yazılır. Alt metin başlığı olarak belirlenen metin arama motorları tarafından 2. sırada dikkate alınan başlıktır.


H3 – Header 3 (Başlık 3) Yukarıdaki başlıklar gibidir ve arama motorlarında 3. sıradaki önemli başlıktır. Genellikle bir çok arama motoru sıralamaya uyan başlıklara önem göstererek siteleri listelerler.


H4 – Header 4 (Başlık 4) Yukarıdaki başlıklar gibidir ve arama motorlarında 4. sıradaki önemli başlıktır. Arama motorlarının çoğunda önemsiz sayılırlar, fakat içerik açısından sitenizi inceleyen arama motorları (Örneğin Google) buna çok önem vermektedir ve böyle bir başlık koymanız siteniz açısından iyi olabilmektedir. Yalnız, yanlış ve hileli kullanılan bu başlık şeklinin sonucunda sitenizin kara listeye alınma olasılığı da bulunmaktadır.


Spam İstenmeyen posta anlamına gelir. Genellikle çoklu gönderilen epostalar sonucunda kişileri rahatsız eden reklam ve dolandırıcılık içeriklerine sahiptirler. 20 dakika içerisinde göndereceğiniz 10’dan fazla eposta sisteminizin spam olarak tanımlanmasına sebep olur ve bu servis sağlayıcılar tarafından engellenmenize veya sisteminizin kapatılmasına kadar gidebilir.


FTP – File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü) Bu servisle dosyalarınızı servis sağlayıcınızdaki hosting’e yükleyebilirsiniz. Bağlantı için gerekli bilgiler servis sağlayıcınız tarafından sağlanır.

Derse gelirken 1 adet haber metni ve metinle alakalı fotoğraf bulundurmanız gerekiyor.

3. Hafta Ders İçeriği

Haber Portalı Projelendirmesi, kategorilerin oluşturulması, iç sayfa bilgilerinin oluşturulması, portal kurulumu için gerekli alt yapının hazırlanması

 • WordPress.org üzerinden dosyaların indirilmesi
 • ftp kullanılarak dosyaların sisteme yüklenmesi
 • WordPress sisteminin kurulumu
 • Yönetici paneline giriş
 • Kategori oluşturma
 • Yazı oluşturma, sayfa oluşturma, resim yükleme, kayıt etme, yayın tarihi programlama, yayınlama, yazıyı silme
 • Menü oluşturma
 • Yeni tema yükleme
 • Tema düzenleme

Projelendirme

Bir projeye başlamadan önce takip etmeniz gereken bir sıra vardır. Öncelikle bir proje fikrinizin olması gerekiyor. Bu fikri bulduktan sonra projenizi nasıl hayata geçireceğinizi planlamanız gerekiyor. Planladığınız projenizi uygulamaya yani aksiyon kısmına geçmeniz gerekiyor. Son adım olarak projenizin sürdürülebilir olması gerekiyor.

Wordpress dosyalarını indirme

Dosyaları WordPress.org üzerinden indirirken dikkat etmeniz gereken nokta; sitenin dil seçeneğidir. Sitenizi Türkçe kurmak istiyorsanız Türkçe WordPress üzerinden, İngilizce kurmak istiyorsanız kendi anasayfasından indirmeniz yeterli olacaktır. Türkçe için adres verilmiştir, görsellerde de nasıl indireceğiniz numaralarla aktarılmaktadır.

FTP kullanarak sisteme dosyaların yüklenmesi

FTP ile dosyalarınızı yükleyebilmeniz için öncelikle bilgisayarınızdan bir klasör açıp arama kısmına ftp://ftp.banabirsebepver.com yazarak FTP sistemine bağlanmanız gerekiyor.

Kullanıcı adı ve şifrenizi yazacağınız alan karşınıza çıkacaktır. Bu alanlara FTP için verilmiş olan bilgileri girerek sistem içerisindeki dosyaları göreceksiniz.

Açılan penceredeki dosyalar sizin sisteminizde bulunan dosyaları oluşturur. İlk açtığınızda, size sunulan dosyaları silerek WordPress.org içerisinden indirdiğiniz dosyaları FTP içerisinde kopyalamanız dosyalarınızın sisteme yüklenmesini sağlayacaktır.

WordPress sisteminin kurulumu

Dosyalarınızı sisteme yükledikten sonra; http://öğrencinumaranız.banabirsebepver.com adresine girerek WordPress’in kurulumunu yapmanız gerekiyor. Bunun için adımları takip etmeniz önemli. Unutmamanız gereken nokta; wp-config.php dosyası bağlantı bilgilerinizi tutan dosyadır. Bu dosyaya ulaşıldığında bütün sisteminiz çökebilir. O yüzden, bu dosyayı ve içindeki bilgileri kimseyle paylaşmayın.

Sisteminizi kurmak için aldığınız bilgileri görseldeki yerlere doğru bir şekild yazmanız gerekiyor. “Veritabanı” ismi size verilen “db İsmi” ismi olarak geçmektedir. Kullanıcı adı size gönderdiğim listedeki “db Kullanıcı Adı” olarak geçmektedir. Parola kısmı da “db Şifresi” olacak. Veritabanı sunucusu, “localhost” olarak kalmalı ve Tablo ön eki de “wp_” olarak kalmalı.

Kurulumu yap diyerek sistemimizi kuruyoruz.

Sistem kurulumunuzun son kısmı olan tanımlama kısmına Site başlığınızı girmeniz gerekmektedir. Site başlığınız sitenizin ismi olmalıdır. Kullanıcı adı olarak belirtilen kısma, sitenizde kullanacağınız kullanıcı adını yazmalısınız. Sizin belirlediğiniz bir kullanıcı adı olacaktır. Parola kısmını da şifrenizi, ardından E-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Sitenizin arama motorlarından indekslenmesi için Arama motoru görünürlüğü kısmının seçilmemiş olması gerekiyor. Ardından WordPress’i kur‘u tıklayarak sisteminizin son kurulumunu da yapmış olacaksınız.

Kurulum bittikten sonra açılan sayfayla sisteminizin yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. Buradaki kullanıcı adı; sizin belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz de sizin kurulumda yazdığınız şifreniz.

Sisteminiz kuruldu ve şimdi sisteminize giriş yaparak içerik ekleyebilirsiniz.

Yönetici paneline giriş

Yönetici panelinize girebilmek için sitenizin sonuna “wp-admin” yazmanız gerekmektedir. Örneğin; örnek sayfanın yönetici paneline girmek için “http://ymga107.banabirsebepver.com/wp-admin” şeklinde sitemizin ismini yazmamız gerekiyor. Sonra karşımıza giriş için gerekli olan; kullanıcı adı ve şifremizin sorulduğu alana ulaşmış oluyoruz. Buradan, kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek yönetici panelimize girebiliriz.

4. Hafta Ders İçeriği

Geçen haftadan eksik kalan kısımlar yapılacak (Metin oluşturma, tema yükleme ve tema düzenleme). Metin girdilerinin yapılması işlemi tekrarlanacak. Öne çıkan görselin mantığı ve yazılara eklenmesi gerçekleştirilecek. Tema kurulumu gerçekleştirilecek. Tema içerisindeki kategoriler düzenlenecek. Girilmiş olan yazılara yenileri eklenecek.

Kategori oluşturma

Kategori oluşturmak için 2 yolumuz var. Biri “Yazılar” menüsünden “Kategoriler“i seçerek, diğeri de yazdığımız yazı içerisinde “Yeni kategori ekle” seçeneğiyle. İkisinden de kategori ekleyebilirsiniz.

Yazı oluşturma, sayfa oluşturma, resim yükleme, kayıt etme, yayın tarihi programlama, yayınlama, yazıyı silme

Yazı oluşturmak için menüdeki “Yazılar” kısmından veya yukarıdaki yönetici çubuğunda yer alan “Yeni” bağlantısından yeni bir yazı veya yeni bir sayfa yaratabilirsiniz.

Menü oluşturma

Menü oluşturmak için yönetici panelindeki “Görünüm“ün altındaki “Menüler” bağlantısını seçmeniz gerekmektedir. “Yeni bir menü oluştur” seçeneğiyle bir menü oluşturup sol tarafta olan sayfaları “Menüye Ekle” seçeneğiyle menünüze ekleyebilirsiniz. Menü başlıkları sürükle bırak şeklinde çalıştığı için alt menü başlığı olarak ayarlamak istediğiniz başlığı hangi menünün alt başlığı olacaksa sağa içeri doğru tutup kaydırmanız yeterli olacaktır.

Yeni tema yükleme ve düzenleme

Yeni tema yüklemek için menüdeki “Görümün” bağlantısının altındaki “Temalar“ı seçmeniz gerekmektedir. Buradan “Yeni ekle” seçeneğiyle açılan yerden temalara ulaşabilir ve temanın üzerine gelerek “Kur” seçeneğini tıklamalısınız. Temanız sistemin hızına bağlı olarak bir süre sonra yüklenecektir ve yine aynı tema üzerine gelerek “Etkinleştir” seçeneğini tıklayarak temanızı etkinleştirebilirsiniz. Temanızı etkinleştirdikten sonra “Görünüm” ve “Temalar” sekmesine geri dönerek, etkinleştirdiğiniz temanın üzerine gelerek açılan seçenekten “Özelleştir“i tıklayarak temanızın görünümünü değiştirebilirsiniz.

5. Hafta Ders İçeriği

Ders içerisinde örnek sayfanın aynısını kendi sisteminize uygulacaksınız. Size açılmış olan hesap ile örnek sayfanın yönetici paneline bağlanarak giriş yapınız ve sayfa içerisinde yer alan bilgileri takip ederek kendi sisteminize uyarlayınız.

6. Hafta Ders İçeriği

Bu derste, WordPress’in mobil sürümüyle çalışmayı göreceğiz. Telefonunuzdan veya tabletinizden bağlanabilmek için WordPress Mobil altındaki bağlantılardan uygun olan uygulamayı akıllı cihazınıza yükleyeceksiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme bağlanıp yeni gönderiler yükleyeceksiniz. Bu çalışma 7. hafta yani 10 Kasım günü aktif olarak kullanılacak.

Bu hafta %15’lik uygulama sınavı yapılacaktır. Bu zamana kadar yaptığımız bütün uygulamaların aynısı baştan yapılacaktır. Uygulama sırasında internetten ve notlarınızdan faydalanabilirsiniz.

Kendi bilgisayarınızla gelebilirsiniz. Unutmamanız gereken; internet bağlantısında sorun yaşarsanız sınıftaki bilgisayardan devam edebilirsiniz.

7. Hafta Ders İçeriği

Telefon üzerinden sayfaya haber (gönderi) yüklemek için 10 Kasım etkinliğinde, DAÜ içerisindeki Atatürk Meydanı’na (CL Meydanı) gidilecek. Etkinlik sırasında fotoğraf çekip sayfaya yükleme yapılacak.

YMGA107 koduyla aldığınız ders kapsamında, 10 Kasım 2017, Cuma günü, saat 10:00’da, ders işlediğimiz (FCMS018-L2) bilgisayar laboratuarında, %15’lik uygulama sınavınız olacaktır. Sınav 1:30 saat sürecek olup, dönem başından bu zamana kadar yaptığımız uygulamalar üzerinden yapılacaktır. Yazdığınız yazıları ve görselleri arşivleyerek gelmeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda, WordPress dosyalarını da yanınızda bulunduracağınız flaş diskle getirebilirsiniz, size zaman kazandıracaktır.

Sınav süresince dikkat edilecek hususları hatırlatmak isterim.
 1. Sınav başlamadan önce bütün veritabanları sıfırlanacaktır.
 2. Sınav süresince herkes kendi sisteminden sorumlu olacaktır. Yardımlaşma kabul edilmeyecek, yardım eden de sınavdan başarısız sayılacaktır.
 3. Sistem kurulum bilgileriniz daha önce size gönderilmiş olan bilgilerdir. O bilgileri sınav zamanı kullanacağınızı unutmamanız ve ona göre hazırlıklı gelmeniz gerekmektedir.
 4. Sınav süresince internetten yararlanabilirsiniz. Dersin sayfa bilgilerini aşağıda tekrardan veriyorum.
 5. Sınav, örnek sayfada gösterildiği gibi yapılmak zorundadır. Örnek sayfa içerisinde herhangi bir değişiklik yapan olursa sınavdan başarısız sayılacaktır. Örnek sayfa adresi: http://ymga107.banabirsebepver.com
 6. Sınav kapsamı aşağıda belirtildiği gibidir. Kapsam dışında yapılacak farklı işlemlerin puan kaybetmenize sebep olacağını bilmeniz gerekmektedir.
 7. Sınav sırasında soru sormak, (kendi aranızda veya telafonla) konuşmak gibi davranışlar yasaktır. Aksi halde, bu davranışları sergileyenler sınav salonundan uzaklaştırılarak sınavdan başarısız sayılacaktır.
 8. Sınava gelirken yazmış olduğunuz yazılarınızın yanınızda olması gerekmektedir. En az 3 yazı kuralına uymayanlar puan kaybedeceklerdir.
 9. Sınav süresi bittiğinde bütün hesaplar durdurulacak ve çevirimdışı olarak arşivlenecektir.
 10. Sınavını bitiren yoklama kağıdına 2. imzasını atarak sınavdan çıkacaktır. 2. imzanızı atmayı unutmayın. Aksi halde, sınavdan başarısız sayılırsınız.
Sınav Kapsamı
 
 • FTP hesabınızdan dosyalarınızı sisteme yükleyerek WordPress’in kurulumunu yapmak
 • Gerekli olan temayı ve eklentileri (ders kapsamında yüklemiş olduğumuz temayı, dersin internet sayfasında bulabilirsiniz) yükleyip etkinleştirmek
 • Örnek sayfaya bakarak tasarımı doğru bir şekilde yapmak
 • En az 3 yazıyı sisteme yükleyip yayınlamak
Not: Sistemini kuranlar, örnek sayfa girişi için kendilerine verilecek kağıtlardaki bilgilerle sayfaya giriş yapabilirler.

Sınav Değerlendirmesi

Vizelere kadar olan derslerde yaptığımız uygulamaların hepsini içeren bir sınava katılmış bulundunuz. Sınav süresince; katılan herkesin, sistemini kurmuş ve çalışır duruma getirmiş olması gayet iyi. Aşağıda yapmış olduğunuz siteyle ilgili olarak değerlendirme kategorilerini ve puanlarını veriyorum. Bu şekilde, bir site veya haber portalında, kurulum ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları görmüş bulunacaksınız. Puanlama; vizelere kadar gördüğünüz alandan yapılmış ve oranlar ona göre verilmiştir.

 • Kurulum : 3
 • Güncellemeler : 1
 • Temalar : 2
 • Eklentiler : 1
 • Bileşenler : 1
 • Görseller : 1.5
 • Menüler : 1
 • Sayfalar : 1
 • Haberler (Gönderiler)
  • Gönderiler : 1
  • Etik : 1
  • Orijinallik : 0.5
  • Anahtar Kelimeler : 0.5
  • Uzunluk : 0.5

Sınav haftası

8. Hafta Ders İçeriği

Sınav haftası

9. Hafta Ders İçeriği

10. Hafta Ders İçeriği

Bu derste; hazırlanan sitemizi Google Webmaster ve Google Analytics‘e bağlayıp listelenmemizi hızlandırmayı ve sitemize gelen ziyaretçilerin sayfalar üzerinden verilerimizi görmeyi öğreneceğiz. Öncelikle, Google hesabınızın olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde Google’ın uygulamalarından faydalanamazsınız.

Google Webmaster Kurulumu

Kuruluma başlamadan önce bilmeniz gereken önemli bir nokta; sitenin FTP adresine ulaşabilmeniz gerekmektedir. Daha önceki derslerde gördüğünüz gibi FTP adresine PC kullananlar herhangi bir klasörün arama çubuğuna; Apple kullananlar cmd+k kısa yoluyla açılacak kısıma ftp://ftp.banabirsebepver.com yazarak FTP adresine kendilerine verilmiş olan bilgilerle giriş yapabiliyor olmalılardır. Bu işlemi yaptıktan sonra Google Webmaster uygulamasını açarak, hali hazırdaki hesabımızla kayıt yapmamız gerekiyor.

Daha önce kayıt yaptıysanız direkt olarak araçlar kısmına geleceksiniz. Buradan “Özellik Ekle” diyerek yeni sitenizin girişini yapabilirsiniz. Açılacak pencereye sitenizin adresini girmeniz gerekmektedir. Girişinizi yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan alanda sitenizin FTP adresinden yüklemeniz gereken dosyanın bağlantısını indirmeniz gerekecek. Bağlantıya tıklayıp bilgisayarımıza indiriyoruz ve FTP ile sitemize bağlanıp ana dizine indirdiğimiz dosyayı yüklüyoruz. Sonra tekrar webmaster araçlarına geri dönüp “Ben robot değilim” seçeneğini tıklayıp onaylıyoruz. Karşımıza onay ekranı çıktığında işlemlerimizi doğru yapmışız demektir. Uyarı alırsanız; bu işlemi baştan yaparak tekrar denemeniz gerekecektir.

Google Webmaster bu işlemi; sitenin size ait olduğunu doğrulamanızı istediği için yapıyoruz. Aksi halde Google bu uygulamayı kullanmamıza olanak vermiyor.

11. Hafta Ders İçeriği

12. Hafta Ders İçeriği

Der içi uygulama

Aşağıda bilgileri yer alan konuyla ilgili herkes 1 haber yazacak ve en iyi arama motoru optimizasyonlu haberin sahibi ve ekibi 5’er puan bonus alacak. Ekip üyeleri derse katılmayanlar bu uygulamadan not alamayacaklar.

 

Haber Bilgisi

Güneş Enerjisi Kıbrıs’ta Serbest

 

Anahtar Kelimeler

Güneş Enerjisi

Otor Enerji

Yüksek Fatura

Elektrik

Akü/Depolama

 

Bilgiler

1 haftada kurulum

3 yılda maliyeti çıkartıyor

5 yıl garantili

7/24 teknik servis

€ 8000

13. Hafta Ders İçeriği

14. Hafta Ders İçeriği

Grup projelerinizin değerlendirme kriterlerini aşağıda bulabilirsiniz. Bu kriterlere göre yapmanız gerekenleri aksatmayacağınızı düşünüyorum.

NOT: Sisteminiz 29 Aralık 2017 saat 17:00’da dondurulacaktır. Yazılarınızı bu tarihten önce girmeniz önemlidir.

 

Kriterler:

Toplamda 200 puan üzerinden değerlendirme yapılacak ve %25’i grup projenizden alacağınız puan olarak hesaplanacaktır.

 • Ziyaretçiler: 10
 • Paylaşımlar: 10
 • Listelenme: 10
 • SEO: 30
 • Sayfa Tasarımı: 20
 • Görseller: 10
 • Rapor: 10
 • Haberler (Gönderiler): 100
  • Gönderiler : 20
  • Etik : 20
  • Orijinallik : 20
  • Anahtar Kelimeler : 20
  • Uzunluk : 20

Kriterlerin İçerikleri:

Ziyaretçiler

Sitenizi ziyaret etmiş olan kişilerin istatistikleri göz önünde tutulacaktır. Bunun için Google Analytics üzerinden xxx adresine yöneticilik verilmiş olması gerekmektedir. Aksi halde değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Paylaşımlar

Sitenizdeki yazıların diğer platformlarda paylaşılmış olması gerekmekte ve buralardan ziyaretçilerin gelerek sitenizdeki yazıları okumuş olmaları gerekmektedir. Bunun için Google Analytics üzerinden xxx adresine yöneticilik verilmiş olması gerekmektedir.

 

Listelenme

Sitenizdeki haberlerin arama motorlarında görünür olması gerekmektedir.

 

SEO

Yazmış olduğunuz yazıların arama motoru optimizasyonu için uygun olup olmaması değerlendirilecektir.

 

Sayfa Tasarımı

Sitenin görsellerinin anlaşılır bir şekilde, hali hazırdaki tema ile uyumlu olarak görünümünün düzenlenmiş olması gerekmektedir. Yazılarınızın içeriğinin görsellerle zenginleştirilmiş olması da önemlidir.

 

Görseller

Sitenizde kullanacağınız görsellerin doğru seçilmiş olması gerekmektedir. Alakasız ve gereksiz görsel kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Rapor

Grup projeniz süresince karşılaştığınız problemleri, zorlukları, ekip içinde karşılaşılan aksilikleri ve bunlara ürettiğiniz çözümleri içeren bir rapor yazmanız gerekmektedir.

 

Haberler (Gönderiler)

Yazılarınız aşağıdaki kriterler üzerinden değerlendirilecektir. Toplamda yazacağınız 20 adet haber (gönderi) için ayrı ayrı değerlendirme yapılacaktır. O yüzden her yazınıza özen göstermeniz gerekmektedir. Toplam yazınız alacağınız puana da etki gösterecektir.

 • Gönderi adeti
 • Etik
 • Orijinallik
 • Anahtar Kelimeler
 • Uzunluk

Projeler

Ders kapsamında verilecek projeleri ve grupları burada bulabilirsiniz.