List

Her geçen gün yeni eDergiler piyasaya çıkmak için çaba sarf ediyor. Özellikle basılı yayınların da sistem olarak elektronik ortama geçmesiyle eDergilere rağbet edilecek gibi. Eğer siz de eDergi hazırlamak istiyorsanız eDergi’nizi hazırlamadan önce kesinleştirmeniz gereken bir kaç husus var ve bunlar derginizin geleceği için önemli rol üstleniyor. Deneyimlediğim ve oluşturduğum listeyi sizlerle paylaşıyorum.

Tarz

Derginizin içeriğinde neler olacağını kesin bir şekilde listelemeniz gerekiyor. Unutmayın ki, her şeyden biraz olsun demeniz, yapmayı düşündüğünüz dergiyle ilgili hiç bir fikrinizin olmadığını gösterir. Bu gibi durumlardan sıyrılıp, en iyi bildiğiniz konu üzerine yoğunlaşın.

Ekip

En önemli unsurlardan biri de sağlıklı bir ekip oluşturmak. Eğer gönüllülük usulüyle yazar kadrosu oluşturma çabasındaysanız görev bilinci yüksek kişilerle çalışmanızı tavsiye ederim. Aksi halde yarı yolda kalmanız kaçınılmazdır. Tabi yazarlarınıza belli bir ücret verecekseniz o zaman alanında bilgili kişilerle irtibata geçin, herkesle çalışmaya kalkmayın, üzülürsünüz.

 • Çalışacağınız kişilerden daha önce yazdıkları yazı örneklerini isteyerek işe başlayabilirsiniz.
 • Ekip olarak içerik sağlayanlarla çalışacaksanız yazılarının size özel olup olmayacağından emin olun. Bu tarz gruplar genelde kolaya kaçmak için bir yazıyı bir kaç yerde yayınlamak üzere hazırlayabilirler.
 • Ekibinizle iletişiminizi sağlam tutun. Belli aralıklarla toplantılar yapmaya özen gösterin. Bu şekilde ekip üyeleri birbirini daha iyi tanırlar ve doğabilecek sorunları önceden görme imkanınız olur.
 • Hayalperestlerle ilgilenmeyin. Herkesin kendince fikirleri olacaktır ve bu fikirlerini uygulamaya çalışacaklardır. Bu tarz durumlara izin vermeyin. Aksi halde işleriniz çok zorlaşır.

Kurallar

Derginizin sağlıklı işleyebilmesi için koymanız gereken belli kurallar var, bunları ekip üyelerinize akıllıca iletmeniz gerekmektedir.

 • Yönetim sistemi : Önemli bir konudur. Görev dağılımı iyi yapılmalı ve herkes görevini iyi anlayarak hiyerarşiye uymalıdır.
 • Yazı gönderimi : Yazarlarınızın belirli süreler içerisinde yazılarını göndermesini sağlayın, yoksa hazırlanacak eDergi’niz gecikmeli veya eksik içerikle yayına girmek zorunda kalır.
 • Kesin yayın tarihi : eDergi’nizi belirli tarihte veya tarihler arasında yayınlayın ki okuyucularınızda bir alışkanlık oluşsun. Okuyucular belirsiz tarihlerde yayın yapan dergileri okumak veya takip etmek istemezler.
 • Ödeme tarihleri : Yazarlarınıza ödeme yapacaksanız, yapacağınız ödemenin tam olarak hangi tarihler arasında verileceğini belirlemeniz ve bu tarihlerde kesinlikle esneklik göstermeyiniz. Ne erken ödeme ne de geç ödeme yapın.
 • Yazım ve içerik kuralları : Her yazar kendi yazım tekniğine ve üslubuna sahiptir. Bundan dolayı, ortak bir sınırlandırma getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca yazılan yazıların kanunlara aykırı olmamasına da özen gösterirseniz sizin açınızdan hayırlısı olacaktır.

Editör

Dergideki en önemli kişidir diyebiliriz. Bütün yazılardan sorumlu olan bu kişidir. Kurallara ve kanunlara aykırı yazılara müdahale etme ve iade etme yetkileri vardır. Bir nevi derginin müdürüdür. O içerikle ilgili ne derse o olur. Bu yüzden editörünüz dergiyi özümsemiş ve derginin çıkarları doğrultusunda hareket edebilecek bilinçte ve imla kurallarına hakim biri olması gerekmektedir. Editörünüzle iyi geçinin, çünkü dergideki kötü insan rolünü üstlenen ve baskıyı hisseden onlar olurlar.

Grafiker

Derginiz içerik dışında göze de hitap etmeli. Aksi halde dergi olmaktan ziyade düz yazıya benzer. Grafiker derginizin ‘imajmaker’ı olarak çalışır ve içeriklerinizle derginin bütünlüğünü koruyacak şekilde tasarımlar yapar. Genelde dizgi işlerini de grafikerler yapar. Bunun sebebi; hazırladıkları tasarıma göre içeriğin güzel bir şekilde yerleştirilebilmesi, bir bütünlük oluşturması içindir.

Diğer Görevler

Oluşturmayı düşündüğünüz dergi içerisinde farklı kademeler de oluşturabilirsiniz. Bu kademelere yönetici atamayı unutmayın ki işleriniz doğru ve yolunda gitsin.

 • Röportaj Bölümü
 • Haber Bölümü
 • Reklam Bölümü
 • Sosyal Medya Bölümü
 • Muhasebe Bölümü

Bu bölümler, düşündüğünüz derginin içeriğiyle doğru orantılı olarak gelişir. Derginiz ne kadar geniş bir kitleye ulaşacaksa bu listedeki çalışanların sayısı da bir o kadar artar.

Tabi bütün bunlar sizin derginizin tarzı ve hedef kitlenizle alakalı.

Derginizi amatör olarak hazırlamayı planlıyorsanız aşağıdaki listedeki programları bilmenizi tavsiye ederim. En azından amatör ruhla profesyonel işler çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

Adobe InDesign ile derginizin sayfalarını oluşturabilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Adobe Illustrator ile vektörel çalışmalar hazırlayarak sayfalarınızın daha güzel ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Adobe Photoshop ile çekilen fotoğraf üzerinde oynamalar yaparak, derginizin tarzına göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

Adobe Muse ile derginizi basit ve etkili bir şekilde internette yayınlayabilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Posts

1 2
November 26th, 2023

Can’ın Seyir Defteri

February 1st, 2022

Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü

Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü İçeriği Dönüşen medya sektöründe yeni olan her türlü bilginin öğretildiği bölümlerdir. Genellikle, sosyal medya yöneticiliğinin [...]
January 2nd, 2022

Kuzey Kıbrıs Basınındaki Sahiplik Yapısının Sorunsal Durumu

Kıbrıs Basınındaki Sahiplik Yapısının Sorunsal Durumu Şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde medyanın sahiplik yapısının toplum tarafından ulaşılabilir olmasının önemli olmasının yanında [...]
November 7th, 2021

Enerji Tasarruflu Işıklandırmalar

Enerji Tasarruflu Işıklandırmalar Teknolojik gelişmeler sonucunda daha az enerji tüketen ve daha etkili aydınlamaya sahip ışıklandırmaları kullanın. Evlerde kullanılan elektriğin [...]
October 24th, 2021

SaveThePlanet – Tekrar Düşün

Tekrar Düşün Kullanmakta olduğumuz plastiklere gerçekten ihtiyacımız var mı, yoksa bu tamamen uydurulmuş bir ihtiyaç mı? Üretilmiş plastiklerin geridönüşümü çok [...]
September 16th, 2020

İletişim ve Medya Çalışmaları Okuma Listesi

İletişim ve Medya Çalışmaları Okuma Listesi Üniversitelerin iletişim ve medya çalışmaları alanında yüksek lisans ve/veya doktora yapmayı düşünenler için okuma [...]
February 9th, 2020

Profesyonel Vlog Oluşturma

Bu yazıda "Vlog nedir?" sorusunun cevabını bulacaksınız. Temel kavramları hiçe saymadan çekeceğiniz her videonuzun izlenme değerleri yüksek olacaktır. Bunun için de [...]
February 8th, 2020

Video Kurgusu (Montaj) – Başlangıç

Videolarınızı motajlamaya başlamadan önce çalışma dosyalarınızı aynı klasörün içine koyduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi halde, yanlışlıkla sildiğiniz bir dosya yüzünden projeniz sıkıntıya [...]
January 30th, 2017

Okuma Listesi – GSU

İletişim bilimleri üzerine çalışmalar yapmak isteyenlerin okuması gereken kitap listesi Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından hazırlanmış. Bu kitaplara ek olarak okunması [...]
January 20th, 2017

Kurgu Programları

Video kurgularken kullanılabilecek yazılımların listesini aşağıda paylaşıyorum. Sizin de bildiğiniz ve videolarınızı montajlarken kullandığınız programlar varsa aşağıdaki yorum kısmından bizimle [...]