Dersler

Ofis Saatleri

/PazartesiSalıÇarşambaPerşembeCuma
08:30 – 11:30YMGA108
12:30 – 16:30YMGA252NMEJ252

İpuçları

  • Video kurgulamak için iyi bir program arıyorsanız lütfen bağlantıya tıklayın.

Video ve Ses Yapım Teknikleri

Öğrenciler bu derste kamera, dijital film ve video üretim ekipmanlarını tanımalarının yanı sıra ışık, mikrofon ve ses ekipmanları ile tanışacaklardır.  Bu derste öğrencilere, film video ve ses üretiminde estetik kaygılar, aydınlatmanın önemi ve uygulamaları çerçevesinde kamera dilinin ve ses yapım tekniklerinin kullanımı göz önünde bulundurularak tanıtılacaktır. Ayrıca bu ders öğrencilerinin video çekimi yapılabilecek bir konu belirleyerek bir video hikaye kurgulamaları, çekim sahnelerini, nasıl çekeceklerini , duygu, görsel etki, eylem, hareket, ses, olay, anlar, kişiler, haber değeri, beklenmediklik, zamansızlık gibi video haber özelliklerini göz önünde bulundurarak belirlemeleri istenecektir.

Haber Kurgu Teknikleri

Bu kurs, özellikle TV ve çevrimiçi haberlerde, izleyicilerin bir veya iki dakika sonra dikkatlerini kaybettikleri yerlerde, yeni dijital teknolojik gelişmelerle video üretimi için gerekli pratik ve entelektüel becerileri öğrencilere tanıtmayı amaçlamaktadır. Kursun odak noktası, potansiyel TV ve yeni medya gazetecileri, kamera ve kurgu operatörlerinin, herhangi bir TV ve yeni medya üretiminin post prodüksiyon sürecinde en kritik adım olan kurgu prensiplerini ve tekniklerini deneyimlemelerine yardımcı olmaktır. Öğrenciler, bir sahne oluşturmak, karakterleri tanıtmak, bir hikaye çizgisini ilerletmek ve keskin bir odakla bilgilendirmek, şaşırtmak veya eğlendirmek için sadece birkaç önemli anları olan herhangi bir TV ve yeni medya üretiminde kullanılacak özel çekim, kayıt ve kurgu tekniklerini kullanmayı öğreneceklerdir. Bu kursun öğrencileri, teknikten sanatsal olan bir dizi beceriye kadar çağrı yapan belirli çekim, kayıt ve kurgu tekniklerini kullanmayı öğrenirken, çekim kompozisyonunun ince nüanslarına veya ekipman işletimine kapılmak kolay olabilir.

Sosyal Medya Veri Madenciliği

Bu ders kapsamında veri kaynaklarının ne oldukları, veri depolama yöntemleri, verilerin düzenlenmesi ve büyük verileri anlamlandırılmasında gerçekleştirilen işlemlerin ve bunların etik yaklaşımları hakkında bilgiler edinilirken uygulamalarla öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi sağlanacaktır. Verileri kazıma, düzenleme, işleme ve anlamlandırma konularında pratikler yapılarak alan çalışmalarındaki kullanımları üzerine örnekler verilecektir.

Haber Portalı Yaratma

Video Haberciliği

İnternet Gazeteciliği

Gazete Tasarımı

Bu ders kapsamında basılı çoklu sayfa materyallerin tasarım temelleri aktarılacaktır. Gazete, dergi, kitap, broşür gibi basılı materyallerin bilgisayar ortamında tasarlanmasının yanı sıra dijital ortamlarda yayınlanmak üzere hazırlanan dökümanların üretimi de gerçekleştirilecektir.

Kurguya Giriş