Dersler

Ofis Saatleri

/ Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
08:30 – 11:30 NMEJ107 YMGA205
12:30 – 16:30 YMGA383 Ofis Saati

İpuçları

  • Video kurgulamak için iyi bir program arıyorsanız lütfen bağlantıya tıklayın.

Sosyal Medya Veri Madenciliği

Bu ders kapsamında veri kaynaklarının ne oldukları, veri depolama yöntemleri, verilerin düzenlenmesi ve büyük verileri anlamlandırılmasında gerçekleştirilen işlemlerin ve bunların etik yaklaşımları hakkında bilgiler edinilirken uygulamalarla öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi sağlanacaktır. Verileri kazıma, düzenleme, işleme ve anlamlandırma konularında pratikler yapılarak alan çalışmalarındaki kullanımları üzerine örnekler verilecektir.

Haber Portalı Yaratma

Video ve Ses Yapım Teknikleri

Öğrenciler bu derste kamera, dijital film ve video üretim ekipmanlarını tanımalarının yanı sıra ışık, mikrofon ve ses ekipmanları ile tanışacaklardır.  Bu derste öğrencilere, film video ve ses üretiminde estetik kaygılar, aydınlatmanın önemi ve uygulamaları çerçevesinde kamera dilinin ve ses yapım tekniklerinin kullanımı göz önünde bulundurularak tanıtılacaktır. Ayrıca bu ders öğrencilerinin video çekimi yapılabilecek bir konu belirleyerek bir video hikaye kurgulamaları, çekim sahnelerini, nasıl çekeceklerini , duygu, görsel etki, eylem, hareket, ses, olay, anlar, kişiler, haber değeri, beklenmediklik, zamansızlık gibi video haber özelliklerini göz önünde bulundurarak belirlemeleri istenecektir.

Video Haberciliği

İnternet Gazeteciliği

Gazete Tasarımı

Bu ders kapsamında basılı çoklu sayfa materyallerin tasarım temelleri aktarılacaktır. Gazete, dergi, kitap, broşür gibi basılı materyallerin bilgisayar ortamında tasarlanmasının yanı sıra dijital ortamlarda yayınlanmak üzere hazırlanan dökümanların üretimi de gerçekleştirilecektir.

Kurguya Giriş