Gazete Sayfa Tasarımı

Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü

Ders Notları

RGB ve CMYK Farkı

Indesign Yazı Düzenleme

InDesign - 01 - Proje Açma

Çalışma dosyası açmak için yapmanız gerekenler; öncelikle çalışacağınız tasarımın boyutlandırmasını seçmeniz gerekmektedir. Boyutlandırma; baskı, web ve mobil veya kendi belirleyeceğiniz tasarım boyutu olabilir. Belirledikten sonra kenar boşluklarını (margins) ve baskıda bıçak alanını (bleed) belirlememiz gerekiyor.

InDesign - 02 - Çalışma Alanı Belirleme

Çalışmalarımızda, araçlara ve gerekli pencerelere rahat ulaşabilmemiz için çalışma alanımızı (workspace) belirlememiz işlemlerimizi daha hızlı yapmamızı sağlayacaktır. Yaptığınız tasarıma göre çalışma alanınızı belirlemelisiniz.

InDesign - 03 - MasterPage İle Çalışma

Master Page’ler (Temel Sayfalar) uygulandıkları sayfalarda ne gibi bir düzen olacağıyla ilgili olarak önceden hazırlanmış alanlardır. Temel tasarım öğelerini içerir ve uygulandıkları sayfalarda aynı şekilde etki ederler. Genellikle, sürekli değişmeyen; sayfa numarası, üst başlık veya her sayfada uygulanması istenen görsel tasarımları içerirler.

InDesign - 04 - Kenar Boşlukları ve Kolonlar

Gazete tasarımlarında kolonlarla çalışılmasını öneriyorum. Tekil sayıda kolon ile tasarımınızı yapmanız daha doğru olacaktır. Kitap ve dergi gibi basılı diğer tasarımlarda dizgiler içeriğe göre tekil veya çift kolonlardan olabilir. ePub’ta ise tek kolon kullanılması yeterli olacaktır.

InDesign - 05 - Yazı Ekleme ve Paragraf Düzeni Oluşturma

InDesign’da yazı yazmak diğer metin tabanlı uygulamalar kadar kolaydır. Metin kutusu oluşturursunuz ve içerisine yazmak istediklerinizi yazarsınız. Burada dikkat edilecek nokta, yazınızın stil tanımlamalarıdır. Paragraf Stillerinden bu tanımlamaları yapabilir ve yazınızdaki satırlara uygulamanız yeterli olacaktır. Eğer değişiklik bütün yazıya uygulanıyorsa, o zaman metin kutusu seçilmiştir. İşlemleri geri alıp metin kutusunun içerisinden satıra gelip tekrar paragraf stilini seçmeniz yeterli olacaktır.